İletişim Bilgileri

Taraklı Termal

  • Yetkili Kişi: taraklı termal
  • Telefon numarası: +90 (0532) 450-04-41
  • MSN: sakaryatermal@hotmail.com
  • Adres: sakarya geyve taraklı termal, geyve, Sakarya, Türkiye

Sitedeki güncellemeler

göynük taraklı termal

göynük taraklı termal
göynük taraklı termal

10.12.2012 04:15

GÖYNÜK, kültürü, tarihi, tabiatı, maneviyatı ve gezilip görülmeye değer birçok zenginlikleri ile tarihi atmosferinde sizleri yaşatabilecek ender bir Anadolu Şehri olması özelliği ile tüm insanlığı beklemektedir. Göynük ilçemiz Bolu İline bağlı olup il merkezine 98 kilometre mesafede tarihi şirin bir ilçedir. İlçemiz İstanbul ve Ankara gibi iki büyük metropolün tam ortasında ve bu iki büyük şehrin, tabiat güzelliği ve ormanlarıyla arka bahçesi konumundadır. İlçemiz Bilecik, Eskişehir, Ankara ve Sakarya illerinin sınır komşusudur. İlçemizde, 7 adet cami, 3 adet türbe, 1 adet hamam, 1 adet Tarihi Zafer kulesi, 2 adet resmi kurum binası, (Belediye ve Hükümet konağı), 2 adet çeşme, 1 adet tarihi çınar ve muhtelif mimari özelliklerinden dolayı tescillenmiş sivil mimari örneği konut ve işyerleri ile birlikte toplam 127 adet tescilli eski eser bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Cephe korumalı 40 adet sokak dokusuna katkısı olan binamız bulunmaktadır.Göynük çok eski bir yerleşim birimidir. Friglerle başlayan tarihi vardır.Ancak bununla ilgili bilgiler yeterli değildir. 1966 yılında Göynük’ün Soğukçam köyünde Friglere ait yazılı belge olarak türbeönü kayasının bulunduğu Asar Tepe’deki kalıntılar olmuştur. Bu tarihi kalıntılar bölgede Fgiglere ait bir yerleşim olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu bölge Frigya’nın kuzeyinde kuzeyden gelecek tehlikeler için bir kale gibi koruyucuydu. Bu bölge Bithnia ile Frigya arasındadır. Sonraki çağlarda iki uygarlığın birden özelliklerini taşıyan eserler ele geçmiştir. Bu sebepten dolayı her iki bölgenin özelliği de birbirine benzemekte olup karışmaktadır. Friglerden sonra Anadoluda Lydia egemenliğine geçmiştir. Lydia yönetimi Bithynia kentlerini egemenlikleri altına almıştır.
Perslerin anadoluya gelişinden bu bölgede etkilenmiştir. Bu durum Büyük iskenderin Anadoluya gelmesi ile son bulmuştur. MÖ.279-74 yılları arasında Bithynia Krallığı burada egemen olmuştur. Bithynia Krallığı Anadolu Romalıların eline geçince MÖ.188′de Roma egemenliği altına alınmıştır. 
Bizans ve Selçuklu yönetiminden sonra 1323′te Göynük yöresi Osmanlı topraklarına katılmış ve Bursa ve Eskişehir’e bağlı bir voyvodalık olarak yönetilmiştir. voyvodalık Bolu’dan II. Mahmut emri ile kaldırılmıştır. (1811), yerine iki mutasarrıflık kurulmuştır. Bunlar Bolu – Viranşehir sancaklarıdır. 1865′te Kastamonu’ya bağlanan Bolu sancağı ile Göynük de Bolu mutasarrıflığına bağlı bir kaza durumuna getirilmiştir. Göynük, 1923′te il yapılan Bolu’ya bağlanmıştır ve ilçe statüsü kazanmıştır. Göynük Bolu’nun ilk kazası Göynük’tür.

Önceki Haberler
taraklı 360 derece sanal tur uygulaması
taraklı 360 derece sanal tur uygulaması

10.12.2012 04:13

taraklı 360 derece sanal tur uygulaması
Taraklı evleri yeniden keşfedildi
Taraklı evleri yeniden keşfedildi

10.12.2012 04:10

Taraklı evleri yeniden keşfedildi
Yayla ve Taraklı Köyleri Turu
Yayla ve Taraklı Köyleri Turu

10.12.2012 03:55

Yayla ve Taraklı Köyleri Turu